Karate: România participă cu peste 100 de sportivi la Campionatele Mondiale WUKF din Polonia

 •  Sport
656 afişări

România va participa cu peste 100 de sportivi la Campionatele Mondiale de karate WUKF pentru copii, cadeți și juniori care se desfășoară la Szczecin (Polonia), de joi până duminică.

d7eb4476-5b32-420f-af81-7d3fde7f5a87

Foto: wukf-karate.org

Lech Walesa, fost președinte al Poloniei și laureat al Premiului Nobel pentru pace în 1983, va participa la deschiderea oficială a competiției, în data de 16 octombrie, alături de primarul orașului Szczecin, Piotr Krzystek.

La a cincea ediție a Mondialelor WUKF pentru copii, cadeți și juniori, cu o zi înaintea închiderii listelor, erau înscriși 1.661 sportivi cu vârste cuprinse între 7 și 20 de ani, de la 55 federații, din 36 țări.

Federația Română de Karate WKC aliniază la startul acestei ediții un lot federal susținut de Ministerul Tineretului și Sportului de 27 de competitori. Cu ajutorul cluburilor membre ale federației, părinților și nu în ultimul rând al sponsorilor, FRK WKC deplasează în Polonia peste 100 de copii, cadeți și juniori.

''Sunt convins că sportivii noștri vor confirma din nou pregătirea asiduă derulată atât în cadrul cluburilor, cât și la cantonamentele organizate de federație. Vom avea adversari puternici din Statele Unite ale Americii, Italia, Anglia și evident țara gazdă, Polonia, dar sportivii noștri sunt pregătiți să facă față tuturor provocărilor'', a spus recent președintele Federației Române de Karate WKC, Liviu Crișan.

Biroul executiv al WUKF a decis să ofere două stagii de pregătire gratuită pentru toți participanții la CM de la Szczecin, stagii susținute de canadianul Richard Jorgensen (kata shotokan) și de francezul Christophe Pinna, campion mondial, expert WUKF în kumite.

Totodată, prima reuniune a nou înființatei organizații United World Karate (UWK) a avut loc marți, la Szczecin, iar președintele Richard Jorgensen și membrii Comitetului Executiv UWK participă miercuri la Congresul WUKF din localitatea poloneză.

Agenția Națională de Presă AGERPRES va acoperi evenimentul cu un redactor la fața locului și va transmite competiția LIVE STREAMING, în perioada 16-19 octombrie, la adresa http://www.agerpres.ro/static/live.

AGERPRES (AS — autor: Mihai Țenea, editor: Mircea Lazaroniu)

Etichete:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Comentează


Articole recomandate


Știrile momentului

Știri recente din Sport

Cele mai citite din Sport

Tu actualizezi lumea.

Ai filmat sau fotografiat un eveniment ieșit din comun? Noi îţi publicăm știrea.

Află mai multe