Karate: Sala Polivalentă din Cluj-Napoca va găzdui ediția a șasea a Cupei Campionilor Europeni WUKF

 •  Sport
783 afişări

Peste 750 de sportivi din 16 țări vor participa la cea de-a șasea ediție a Cupei Campionilor Europeni la karate WUKF, organizată sâmbătă și duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, de Federația Română de Karate WKC, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

6e9f537d-9310-4ea9-83a8-d481e30465d4

Sportivii români vor încerca să dovedească faptul că titlul de campioni mondiali obținut recent la Koper (Slovenia), la Campionatul Mondial UWK, ''nu a fost o întâmplare, iar școala românească a artelor marțiale este unul dintre promotorii de frunte ai sportului romanesc, ai imaginii României în lume'', se arată în document.

Pe lângă karateka români vor participa sportivi din Anglia, Italia, Ungaria, Germania, Serbia, Bosnia-Herțegovina, Cehia, Irlanda, Belgia, Scoția, Irlanda de Nord, Polonia și Ucraina, invitații speciali fiind cei din Egipt și SUA.

''Nu pot să spun că sunt surprins de creșterea interesului pentru Cupa Campionilor Europeni găzduită de Cluj în ultimii cinci ani. E doar rodul eforturilor depuse pentru organizarea la nivel mondial a acestei competiții care aduce în orașul nostru mai bine de 700 de participanți, un plus pentru turismul clujean dar în special pentru imaginea orașului nostru. Organizată tradițional în septembrie am schimbat perioada desfășurării competiției pentru a beneficia de superba decorare a orașului Cluj-Napoca cu ocazia sărbătorilor, aceasta marcând pozitiv și mai mult amintirile participanților'', a declarat Liviu Crișan, președintele FR Karate WKC.

Peste 60 de arbitri naționali și internaționali licențiați FR Karate WKC și WUKF vor asigura pe parcursul celor două zile de competiție arbitrajul unei competiții deloc ușoare.

CS Politehnica, gazda acestui eveniment, și FR Karate WKC invită la acest ''regal'' cluburile și sportivii, indiferent de stil sau federație, care doresc să își arate măiestria.

Sâmbătă 5 decembrie, între orele 09,00 și 18,00, se vor desfășura întrecerile la categoriile de vârsta 6-12 ani, iar duminică, de la 09,00 la 17,00, sunt programate competițiile la categoriile de vârstă peste 13 ani.

Deschiderea oficială a competiției va avea loc sâmbătă 5 decembrie, la ora 12,30, fiind așteptate să participe numeroase oficialități locale, reprezentanți ai MTS, reprezentanți mass-media. Va fi prezentat, cu acest prilej, și un program demonstrativ extrem de original și interesant.

Partenerul oficial media al FR Karate WKC, Agenția Națională de Presă AGERPRES, va relata de-a lungul celor două zile de competiție atmosfera evenimentului.

Întregul eveniment va putea fi urmărit în transmisie livestream la următoarele adrese: http://www.ustream.tv/channel/wukf, http://www.ustream.tv/channel/UnitedWorldKarate, http://www.ustream.tv/channel/frfk, cât și pe site-ul oficial al FR Karate WKC, http://www.wukf.ro.

AGERPRES (AS/autor: Mihai Țenea, editor: Teodor Ciobanu)

Etichete:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Comentează


Articole recomandate


Știrile momentului

Știri recente din Sport

Cele mai citite din Sport

Tu actualizezi lumea.

Ai filmat sau fotografiat un eveniment ieșit din comun? Noi îţi publicăm știrea.

Află mai multe